Pages

teisipäev, 21. mai 2013

Ilm Kiili vallas 17.05.2013 - 21.05.2013

17.05 oli Kiilis sajuta ja soe ilm. Plusskraade oli maksimaalselt 24. Õhtul oli edela- ja läänetaevas huvitav rünksajupilvedest koosnev pilvemaastik.

Fotod:18.05 oli Kiili vallas hommikul 2013. aasta esimene äike, mis vahetult enne Kiilit hajus. Kuid õhtupoolikul jõudis kohale juba tunduvalt intensiivsem äike, mis liikus otse üle. Sadas paduvihma ja alguses ka rahet. Enne sadu oli näha ka kahte rullpilve, millest esimese üleminekul kaasnes mõõdukas pagi läänest ning ilm hämardus. Teine rullpilv pagi ei põhjustanud, kuid oli sajuala serva tähistajaks. Samal ajal lähenes lõunast teinegi äikesesüsteem ning hämardumine jätkus. Äikesevihm kestis kokku peaaegu 1 tund.

Pärast vaatasin EMHI Sürgavere radarilt ja Sat24-st, et need kaks äikesekollet ühinesid ('põrkasid kokku'). See kolle, mis lääneedelast lähenes, oligi ainus, mis sedasi liikus. Kui see oleks liikunud nagu teisedki, siis poleks Kiilis ja selle ümbruses ilmselt äikesevihma sadanudki, vaid kuulda oleks olnud lõunapoolse kolde mürinaid. Ülejäänud kolded liikusidki lõunaedelast põhjakirde suunas. Lõunapoolses koldes oli äike stabiilne ning jõudis lõpuks Soome lahele. Veel hilisõhtulgi ja 19.05 öö hakul oli seal sähvatusi näha.

Tähelepanuväärne on seegi, et 18.05 oli Euroopa kõige äikeselisem ilm just Eestis - seega oli palju põnevaid pilvemaastikke.

Kiili päevamaksimumiks jäi +20 kraadi, kuid pärast päikese pilvede taha varjumist ning jätkuva kirdetuule tõttu langes temperatuur kiiresti +15..+17 kraadi juurde.

Pildistasin ja filmisin tolle päeva ilma.
Videod: http://www.youtube.com/user/EestiLoodus

Fotod:

Umbes 15..20 minutit hiljem oli see kagupool asuv rünksajupilv täielikult hajunud.Udu Tallinna ja põhjaranniku kohal.


Udu Tallinna ja põhjaranniku kohal (Pilt 2)


                                        Fotod rünksajupilvedest:
Pagi põhjustanud rullpilve lähenemine.
Sajuala algust tähistav rullpilv.Rünksajupilved kell 19:29.19.05 oli öösel pilves selgimistega ilm. Vihma Kiili vallas ei sadanud, kuid kella 02:45-ni oli aeg-ajalt näha tekkinud äikesekollete välgusähvatusi. Kella 01:00 ajal tekkis lõuna pool uus kolle, kuid selle äike koosnes vaid 5 sähvatusest. Kõik ülejäänud nähtavad äikesed olid kirde-, ida- ja kagupool.  Varahommikul kella 06:30..06:45 ajal sadas nõrgalt vihma.

Kella 10:00..11:00 ajal ilm selgines, kuid lõunal tekkis rünkpilvi, mis pärastlõunal arenesid rünksajupilvedeks ning veidi hiljem oli ka Tallinna poolt mõnda müristamist kuulda.

Kuna konvektiivne aktiivsus püsis, siis oli kagupool kella 19:00 ajal uusi mürinaid kuulda, mis peagi hajusid. Kiilis sadas samal ajal umbes 20 minutit mõõdukat vihma - päike paistis kogu saju kestel.
Kuid hilisõhtul ja öö hakul oli Kiili ja Tallinna kohal/ümbruses äikestki.

Välgu- ja kuukuma, 20.05 kell 00:00.20.05 oli Kiilis parajalt soe, vähese pilvisusega ja sajuta ilm, kuid see-eest üsna tuuline. Päevamaksimum oli kirdetuulele vaatamata +19 kraadi.

21.05 öösel sadas Kiilis kella 01:30..02:30 vahel tugevat vihma, kuid vaheaegadega. Äikest ei olnud.
Need rünksajupilved tekkisid umbes 30 minutiga.
Hommik oli vähese pilvisusega, ülejäänud päev pilves selgimistega, kuid sajuta.
Päevamaksimum oli +21 kraadi.Fotod on jäädvustatud Kiilis ja selle lähedal.

3 kommentaari:

 1. Siin on mingi terminoloogiline ebatäpsus: vallpilve (wall cloud) ei olnud kindlasti. See kuulus ilmselt rullpilvede hulka, selle tunnuseks on emapilvest eraldumine, vt ka http://en.wikipedia.org/wiki/Arcus_cloud
  Vallpilv on mesotsükloni väliseks tunnuseks, vt http://en.wikipedia.org/wiki/Wall_cloud, sageli aetakse vall-, riiul- ja rullpilvi omavahel segi.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh teavitamise eest!

   Kas on antud juhul siis sobivaim mõiste "rullpilv"?

   Kustuta
 2. Jah, see peaks sobima, sest on emapilvest täiesti eraldunud ja pikk vortsitaoline.

  VastaKustuta